پرش به محتوا

جهش تولید، صادرات و ارز آوری فولاد

صنعت فولاد همواره نقش بسزایی در اقتصاد کشور داشته و در سال جهش تولید اهمیت این نقش دو چندان شده است؛ به این معنا که نه‌تنها باید در مسیر توسعه، افزایش تولید و ارز آوری فولاد حرکت کند، بلکه باید ایجاد فرصت‌های شغلی جدیدتر را نیز در نظر بگیرد.

در این میان، مهم‌ترین مسئـولیت تولیــدکنـندگان محـصولات فولادی در سال «جهش تولید» ارز آوری فولاد به‌واسطه صادرات است؛ چراکه با وجود تحریم‌های ظالمانه‌ای که برای فروش نفت کشور اعمال می‌شود و هدف غایی آن علیه ملت ایران است، این تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات فولادی هستند که باید علاوه‌بر تأمین بازارهای داخلی، جای خالی ارز حاصل از فروش نفت را پر کنند.

 

*** اتکا به درآمدهای ارزی صادرات فولاد

ارز آوری فولاد: به‌گزارش روابط ‌عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، طهمورث جوانبخت، معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه، درباره تغییر رویکرد تولید فولاد در سال جهش تولید و اتکای کشور به درآمدهای ارزی و ارز آوری فولاد حاصل از صادرات محصولات فولادی گفت: مصرف ورق‌های فولادی در کشور را می‌توان به دو دسته تجاری و ویژه تقسیم‌بندی کرد. درحال‌حاضر با سرمایه‌گذاری‌ها و توسعه‌های انجام‌شده، ظرفیت مصرف در بخش تجاری با مازاد عرضه مواجه است، اما مشکل بخش محصولات ویژه، کمبود عرضه و نقصان در ظرفیت تولید است.

بنابراین راهکار برون‌‌رفت از وضعیت کنونی، بازنگری در توسعه‌های آتی و حرکت به سمت تولید محصولات ویژه است و این امر نیازمند سیاست‌گذاری کلان در رأس صنعت فولاد خواهد بود، چراکه ظرفیت مصرف در بخش محصولات ویژه، به گستردگی بخش تجاری نیست و نیازمند سیاست‌گذاری برای توسعه یکپارچه در راستای جلوگیری از ایجاد واحدهای مشابه و همچنین تجمیع تولید برای رسیدن به صرفه‌جویی در مقیاس تولید به‌منظور افزایش قدرت رقابت است.

وی افزود: به‌عنوان‌ مثال، درحال‌حاضر در بخش ورق‌های پوشش‌دار پایه روی مانند گالوانیزه، گالوالوم، گالوانیل، گالفان، مگنلیز، آلوزنیک، آلوسیلیس و امثال آن، سرمایه‌گذاری افراطی در بخش تولید گالوانیزه تجاری انجام‌شده؛ به‌طوری‌که بیشتر تولیدکنندگان قادر به پر کردن ظرفیت تولید خود نیستند؛ این در حالی است که در بخش گریدهای ویژه در این زمینه، کشور با کمبود یا نبود ظرفیت تولید ورق‌های گالوانیزه ساختمانی و خودرویی مواجه است.

 

*** چالش‌های عرضه در بورس کالا

از سویی، حرکت به سمت تولید این گریدها نیازمند اطمینان از بازگشت سرمایه و پذیرش ریسک‌های مرتبط است که از عهده واحدهای کوچک ‌مقیاس برنمی‌آید و لازم است شرکت‌های بزرگ‌مقیاس با پذیرش این ریسک‌ها در چرخه این محصولات جدید در فرآیند بازاریابی، مراحل ابتدایی و هزینه‌بر اعم از توسعه، معرفی و رشد را با اتکا به توانمندی‌های فنی و مالی پشت‌سر بگذارند و این محصولات را به بازار معرفی کنند تا سرمایه‌گذاری‌های تکمیلی در بخش پایین‌دست در جهت استفاده از آنها انجام‌شود و موجبات توسعه صنایع تکمیلی پایین‌دستی همگام با بازارهای جهانی فراهم آید.

جوانبخت درباره چالش‌های عرضه در بورس کالا افزود: با توجه به رویکردهای بازاریابی در شرایط رقابتی، عرضه در بورس کالا یعنی موظف کردن مشتری به خرید در شرایطی خاص، و این رویکرد بی‌شک محدود به شرایط زمانی و اقتضائات فعلی است. رویکرد واقعی بازاریابی مشتری‌مداری است و طبیعتا در شرایط رقابتی، مشتری هیچ‌گونه زحمت و دردسری را در مسیر خود برنمی‌تابد؛ همان‌طور که در شرایط رکود، شاهد بودیم با اندک دشواری و نوسان قیمت، مشتری مسیر واردات را در پیش می‌گرفت.

با این ‌حال، برخی چالش‌های موجود در شیوه کنونی، یعنی عرضه کامل محصولات در بورس کالا، نسبت به شیوه متداول پیشین فولاد مبارکه که شامل کشف قیمت در بورس و در ادامه مچینگ می‌شد، سفارشات مشتریان با قیمت کشف‌شده را شامل موارد خاصی کرده است؛ به ‌نحوی ‌که تنوع محصولات فولاد مبارکه را با احتساب تولید بیش از ۱۰۰ گرید تجاری و ویژه در ۱۱ خانواده محصول و حدود ۷۰ مشخصه ابعادی، می‌توان به‌صورت تقریبی بیش از ۷۰ هزار نوع محصول برشمرد. این در حالی است که در بورس، به جهت تجمیع، صرفا عرضه در ۵ نماد قابل انجام است و این امر موجب بروز مشکلاتی در برنامه‌ریزی و تخصیص سهمیه‌ها به مشتریان پس از خرید در بورس می‌شود.

 

*** محدودیت‌های بورس در تناژ سفارش‌گذاری محصولات گرم و محصولات سرد

وی گفت: نکته دیگر، محدودیت‌های بورس در تناژ سفارش‌گذاری محصولات گرم (ضریبی از ۱۱۰ تن) و محصولات سرد (ضریبی از ۵۰ تن) است که با توجه به نتایج ظرفیت‌‌های بهین‌یاب، همچون این مورد که مشتریانی که مصرف ۱۶۰ تن محصول گرم دارند و تنها می‌توانند یک سفارش ۱۱۰ تنی ثبت کنند، ممکن است بخشی از ظرفیت تولید آنها از دست برود. در این میان، نبود یکپارچگی میان ظرفیت شناسایی‌شده در سیستم بهین‌یاب و سهمیه تخصیصی در بورس کالا نیز مشکل دیگری است؛ به‌عنوان‌مثال به مشتریانی با ظرفیت ۲۵۰۰ تن و مشتریانی با ظرفیت ۲۰۰ تن، هر دو سقف سهمیه‌ای برابر تخصیص داده می‌شود. نکته بعدی فروش نقدی در بورس و مشکل نقدینگی تولیدکنندگان واقعی در مقیاس کوچک اعم از صنایع لوازم‌خانگی، بسته‌بندی، صنایع فلزی و مواردی از این دست است.

محدودیت نقدینگی در گردش این شرکت‌ها موجب می‌شود درحال‌حاضر، از ۱۱۷ مشتری لوازم خانگی، حداکثر ۱۵ مشتری امکان خرید مستقیم از بورس را داشته باشند و مابقی مجبورند ورق را به‌صورت اعتباری از بازار تهیه کنند. این در حالی است که در رویه مچینگ، بنا بر مستندات و شواهد موجود، سهمیه موجود ماهانه حداقل بین ۵۰ تا ۷۰ مشتری تقسیم می‌شود. از سوی دیگر، ضوابط سختگیرانه بورس برای تسویه در ۳ روز کاری، موجب مشکلات مالی و بانکی برای مشتریان شده است؛ درحالی‌که در رویه پیشین، حداقل دو هفته زمان تسویه در اختیار مشتریان قرار داده می‌شد. معضل بعدی علاقه‌مندی دلالان به مشارکت در تأمین نقدینگی موردنیاز تولیدکنندگان در خرید از بورس است که در نهایت، منجر به دپوی محصولات در انبارهای دلالان و فروش با قیمت‌های بیشتر در بازار آزاد می‌شود.

 

*** عدم‌رصد زنجیره عرضه محصولات فولادی

نکته بعدی، عدم‌رصد زنجیره عرضه محصولات فولادی تا تبدیل کالای واسطه‌ای به کالای نهایی و رسیدن به‌دست مشتری نهایی است که منجر به ایجاد بازارهای موازی حاصل از حضور دلالان و فروش سهمیه‌های خریداری شده از بورس، به قیمت‌های بالاتر شده است. در نهایت باید به تمام این موارد، عدم‌الزام سایر تولیدکنندگان محصولات فولادی به عرضه در بورس کالا را نیز اضافه کرد که خود موجب شکل‌گیری بازار موازی و قیمت‌های متفاوت شده است.

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: وجود بورس در هر نوع نظام اقتصادی موجب شکوفایی و رونق بازار خواهد بود؛ چرا که بر مبنای اصل عرضه و تقاضا قیمت‌ها کشف می‌شود و شفافیت و نظارت کاملی بر معاملات حاکم خواهد بود، اما معاملات در بورس کالا فرآیند و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. همان‌طور که می‌دانید، پیچیدگی فرآیندهای خرید از بورس و ناآشنایی برخی از تولیدکنندگان با مکانیسم‌های خرید از بورس، موجب‌شده برخی مشتریان موفق به خرید نشوند.

 

*** سخن پایانی

فولاد مبارکه با در دستور کار قرار دادن سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ توسعه کشور، توسعه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود را در راستای پاسخگویی به تقاضای بازارهای مصرف خود مانند صنایع خودروسازی، نفت و گاز، ساختمان و لوازم‌خانگی، برنامه‌ریزی کرده و از این جهت، طبیعتا در راستای تحقق این هدف، در سال ۱۴۰۰ هم شاهد به ثمر رسیدن بخش قابل‌توجهی از این سرمایه‌گذاری‌ها خواهیم بود.

The post جهش تولید، صادرات و ارز آوری فولاد appeared first on آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد.

صنعت فولاد همواره نقش بسزایی در اقتصاد کشور داشته و در سال جهش تولید اهمیت این نقش دو چندان شده است؛ به این معنا که نه‌تنها باید در مسیر توسعه، افزایش تولید و ارز آوری فولاد حرکت کند، بلکه باید ایجاد فرصت‌های شغلی جدیدتر را نیز در نظر بگیرد. در این میان، مهم‌ترین مسئـولیت تولیــدکنـندگان
The post جهش تولید، صادرات و ارز آوری فولاد appeared first on آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد.

جست و جو در آرتان استیل