پرش به محتوا

برنامه تولید کنسانتره زغال سنگ

آمار تولید کنسانتره زغال سنگ در ۳ ماه نخست امسال، گویای دستیابی به حدود ۲۰ درصد برنامه پیش‌بینی شده در این زمینه است؛ تا آنجا که تولید زغال‌سنگ در این مدت به بیش از ۳۴۰ هزار تن رسید. برپایه داده‌های آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان تولید کنسانتره زغال سنگ در ۳ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸ برابر با ۳۵۵.۸ هزار تن بود که نشان می‌دهد این آمار در امسال ۴.۴ درصد افت کرده است.

با این حال میزان تولید زغال‌سنگ در ۳ ماه اول ۱۳۹۹ حدود ۲۰ درصد برنامه‌های پیش‌بینی شده تولید برای امسال است. آمارها نشان می‌دهد سال گذشته میزان تولید زغال‌سنگ به میزان ۶۴ درصد نیاز بود و بقیه از محل واردات تامین شد تا آنجا که از مجموع ۲.۵ میلیون تن زغال‌سنگ مورد نیاز در سال ۱۳۹۸، بالغ بر ۱.۶ میلیون تن از محل تولید داخل تامین شد.

 

*** ۴ حوزه اصلی

اکنون کارخانه ذوب‌آهن اصفهان مصرف‌کننده اصلی زغال‌سنگ تولیدی است. براساس آمارها مسئولان این کارخانه میزان نیاز سالانه خود را بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن ذکر کرده‌اند. در این زمینه باید گفت سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ ازسوی واحدهای تولیدی برای مبادی مصرف ارسال شده بود. برآورد شده باتوجه به روند مصرف زغال‌سنگ در کشور به‌ویژه مصرف واحدهای فولادسازی کوره‌بلند سالانه حدود ۴ میلیون تن زغال‌سنگ مورد نیاز است. کارشناسان صنعت زغال‌سنگ کشور برآورد کرده‌اند میزان تولید این بخش با حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با برنامه‌ریزی لازم به ۱۰ میلیون تن خواهد رسید که از این رقم ۵ میلیون تن کنسانتره به‌دست می‌آید. گفتنی است ۴ حوزه اصلی زغال‌سنگ کشور شامل طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی معرفی شده‌اند.

 

*** ذخیره قطعی یک میلیارد تنی

مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافی حاکی از آن است که اکنون یک میلیارد تن ذخیره قطعی زغال‌سنگ در کشور وجود دارد و برنامه‌های اکتشافی در دست اجرا می‌تواند میزان ذخایر را افزایش دهد. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) پیش از این آمار داده بود که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تا پایان سال ۱۳۹۸ حدود ۳۴۵ میلیون تن ذخیره جدید زغال کک‌شو برای فولادسازی به‌دست آمده است. ضمن اینکه حدود ۲۲۰ میلیون تن زغال حرارتی به ذخایر کشور افزوده شده است. براساس آمارها میزان قبلی زغال کک‌شو ۷۵۲ میلیون تن ثبت شده بود. این رقم اکنون به یک میلیارد و ۹۷ میلیون تن رسیده است.

برای دریافت قیمت کلیک کنید: قیمت روز آهن در بازار ایران

 

زغال حرارتی نیز از ۴۱۰ میلیون تن، به حدود ۶۳۰ میلیون تن رسیده است. آذر سال ۱۳۹۷ پس از مدت‌ها بحث و بررسی درباره شیوه قیمت‌گذاری زغال‌سنگ که همواره مورد نارضایتی تولیدکنندگان بود، مخاطبان به فرمولی مورد رضایت بین تولیدکنندگان (انجمن زغال‌سنگ) و مصرف‌کننده (ذوب‌آهن اصفهان) رسیدند. برابر فرمول تعیین شده قیمت خرید زغال‌سنگ بر مبنای ۲۶.۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا برمبنای مشخصات فنی مورد توافق بین ذوب‌آهن اصفهان و انجمن زغال‌سنگ ایران به تصویب رسیده است. گفتنی است تولیدکنندگان اکنون بار دیگر موضوع بازنگری در نرخ را باتوجه به رشد قیمت فولاد خواستار شده‌اند.

 

*** ضرورت ارتقای ایمنی

عباس نعیمی، قائم‌مقام سازمان ایمیدرو ضمن اعلام ضرورت ارتقای ایمنی در معادن زغال‌سنگ کشور، اظهار کرد: سازمان ایمیدرو تا بهمن ۱۴۰۰ (یعنی سال آینده) حدود ۴ پایگاه امداد و نجات معادن زغال‌سنگ راه‌اندازی خواهد کرد. وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش‌تر گفته بود ضروری است که ۴ مرکز ایمنی و نجات در حوزه‌های اصلی زغال‌سنگ کشور یعنی طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی احداث شود.

نعیمی به بازسازی پایگاه امداد و نجات اشاره و اضافه کرد: بازسازی ۳ پایگاه امداد و نجات در معادن البرز مرکزی، شرقی و کرمان و نیز طراحی و احداث پایگاه امداد و نجات در منطقه طبس، اجرایی شده و پس از احداث، تحویل وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌شود. قائم‌مقام سازمان ایمیدرو با بیان اینکه مهم‌ترین اقدام برای ارتقای ایمنی معادن و کاهش حوادث احتمالی، آموزش نیروی انسانی است، گفت: جان یک فرد با هیچ رقمی قابل‌مقایسه نیست؛ از این رو، باید افراد پیش از شروع به‌کار، آموزش لازم را فراگرفته و گواهی ورود به کار در معادن زغال سنگ را دریافت کنند.

تازه‌ترین آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ معدن فعال در سطح کشور وجود دارد که ۱۱۵ مورد مربوط به معادن زغال‌سنگ است. این دسته از معادن سهم اشتغال بیش از ۱۷ هزار نفری را به خود اختصاص داده‌اند. گفتنی است ظرفیت زغال‌سنگ کشور در سال گذشته ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن اعلام شده است. همچنین میزان تولید زغال‌سنگ کشور یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ برآورده شده است. در سال براساس آمارهای ۲ سال قبل یعنی در سال ۱۳۹۷ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنسانتره تولید شده است.

صمت

The post برنامه تولید کنسانتره زغال سنگ appeared first on آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد.

آمار تولید کنسانتره زغال سنگ در ۳ ماه نخست امسال، گویای دستیابی به حدود ۲۰ درصد برنامه پیش‌بینی شده در این زمینه است؛ تا آنجا که تولید زغال‌سنگ در این مدت به بیش از ۳۴۰ هزار تن رسید. برپایه داده‌های آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان تولید کنسانتره زغال سنگ در ۳ ماه ابتدایی
The post برنامه تولید کنسانتره زغال سنگ appeared first on آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد.

جست و جو در آرتان استیل