پرش به محتوا

فولاد در بورس : استقبال سرد نوردکاران از اسلب

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت‌سر گذاشت. به‌گزارش سایت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، با گذشت سومین هفته پیاپی از عرضه اسلب در بورس کالا، همچنان تقاضا برای خرید این محصول فولادی محدود است.

اسلب پس از حدود دو سال به بورس کالا بازگشته، اما به‌نظر می‌رسد هنوز سازکار معامله آن در این بازار مهیا نشده است و واحدهای نورد برای خرید اسلب از طریق بورس کالا، اقناع نشده‌اند. در هفته گذشته، در بورس کالا در معاملات غیرمچینگ، ۸۵ هزار تن اسلب ازسوی شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان عرضه شد که از این میزان، فقط ۲۵ هزار تن آن مورد معامله قرار گرفت.

 

*** استقبال کمرنگ از عرضه اسلب

یکی از دلایل عدم‌استقبال از عرضه اسلب در بورس کالا این است که شرکت‌های نورد باید معادل ۹۵ درصد اسلب دریافتی، ورق گرم در بورس کالا عرضه کنند. طبق بخشنامه کارگروه تنظیم بازار، زمان عرضه ورق گرم ازسوی واحدهای نورد، حداکثر یک ماه پس از تحویل اسلب اعلام شده است. شرکت‌های نورد، هنوز درباره عرضه ورق گرم تولیدی خود در بورس کالا قانع نشده‌اند و شاید این امر یکی از دلایل استقبال ضعیف از عرضه اسلب در بورس کالا باشد. برخی شرکت‌های نورد معتقدند قیمت پایه ورق گرم در بورس کالا، پایین‌تر از هزینه مواد اولیه خریداری‌شده ازسوی آنهاست و به این دلیل چندان موافق شکل فعلی معاملات ورق گرم در بورس کالا نیستند. آنها می‌گویند هزینه تمام‌شده خرید اسلب برای آنها، بیش از قیمت پایه‌ای است که بورس کالا برای عرضه ورق گرم شرکت فولاد مبارکه درنظر می‌گیرد.

طبق بخشنامه اخیر کارگروه تنظیم بازار، عدم‌عرضه اسلب در بورس کالا، «عرضه خارج از شبکه» و «اخلال در نظم و ثبات اقتصادی» قلمداد می‌شود و شرکت‌های نورد طبق این بخشنامه باید اسلب مورد نیاز برای تولیدات خود را از بورس کالا خریداری کنند.
به نظر می‌رسد باید به‌سرعت تمهیداتی اندیشیده شود تا سازکار تقاضا برای اسلب در بورس کالا بهبود یابد و واحدهای نورد برای خرید اسلب، تمایل و انگیره لازم را داشته باشند.

برای مشاهده قیمت روز فولاد در ایران کلیک کنید: قیمت آهن

 

*** تامین مواد اولیه ذوب آهن

خبر خوب هفته گذشته، صدور مجوز تأمین سالانه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن سنگ آهن موردنیاز شرکت ذوب‌آهن اصفهان، بدون الزام به برگزاری مزایده از سوی هیات دولت بود. هیات دولت به ایمیدرو اجازه داد تا پایان سال ۱۳۹۹، بدون برگزاری مزایده، حداکثر یک میلیون تن سنگ آهن دانه‌بندی موردنیاز شرکت ذوب آهن اصفهان را از معدن سنگان و حداکثر ۷۵۰ هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی موردنیاز این شرکت را از معدن چاه‌گز را تأمین کند. این خبر خوبی برای شرکت ذوب آهن است که در سالیان گذشته همواره با مشکل کمبود سنگ آهن و در نتیجه ظرفیت خالی روبه‌رو بوده است.

نکته مثبت دیگر مصوبه هیات دولت برای شرکت ذوب آهن این است که با تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت و انجام تعهدات قراردادی از سوی شرکت ذوب آهن اصفهان، تصویب‌نامه هیات وزیران مبنی بر تأمین سنگ آهن موردنیاز ذوب آهن، می‌تواند تا ۱۰ سال برای معدن چاه‌گز و ۵ سال برای معدن سنگان تمدید شود.

پاشنه آشیل شرکت ذوب آهن، تأمین پایدار سنگ آهن درشت‌دانه موردنیاز این شرکت بوده است. بسیاری از معادن در سالیان اخیر ترجیح داده‌اند به جای فروش سنگ آهن به ذوب آهن یا آن را به کنسانتره تبدیل کرده یا اینکه آن را صادر کنند! این امر تأمین سنگ آهن را برای ذوب آهن دشوار کرده بود، به‌طوری که این شرکت مجبور شد کوره بلند شماره یک خود را که نخستین کوره بلند در ایران است و قدمت آن به حدود ۵۰ سال پیش بازمی‌گردد، تعطیل کند. این مصوبه هیات دولت می‌تواند به مقدمه تحولی بزرگ در شرکت ذوب آهن اصفهان تبدیل شود.

 

*** هفته تلخ بازار سهام

بهترین نماد فولادی بازار سهام در هفته گذشته را باید ارفع دانست. هفته گذشته، سهامداران، روزهای معاملاتی کابوس‌واری را پشت‌سر گذاشتند و یکی از تلخ‌ترین هفته‌های بورس در چند سال گذشته رقم خورد. نماد ارفع از این جهت به‌عنوان بهترین نماد فولادی در هفته گذشته انتخاب‌شده که در مجموع هفته گذشته بازدهی مثبت داشت. در ۵ روز کاری هفته گذشته، نماد ارفع رشد ۸.۱ درصدی را تجربه کرد.

 

*** عرضه های فولاد در بورس

در هفته‌ای که گذشت ۲۴۰ هزار و ۸۰۴ تن، انواع شمش و محصولات فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. ارزش کل معاملات محصولات فولادی در بورس کالا در هفته گذشته ۲۱۸۵ میلیارد تومان بود. فولاد مبارکه در هفته گذشته از محل فروش انواع محصولات خود در بورس کالا، درآمد ۱۱۱۲ میلیارد تومانی به‌دست آورد. از میان تمام شرکت‌های فولادی، بیشترین ارزش فروش محصولات در بورس کالا در هفته گذشته متعلق به فولاد مبارکه بود.

دراین باره بیشتر بخوانید: بازگشت عرضه اسلب به بورس کالا

 

*** سخن پایانی

بازار فولاد در ماه‌های گذشته با التهابات قابل‌توجهی روبه‌رو بوده است. تغییرات مداوم در بدنه مدیریتی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بر این التهاب افزوده است. پس از آنکه حسین مدرس‌خیابانی نتوانست از سوی مجلس شورای اسلامی برای این وزارتخانه، رای اعتماد کسب کند، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری با صدور حکمی جعفر سرقینی را به‌عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد. از آنجاکه سرقینی به مدت ۱۴ سال معاونت امور معادن و صنایع‌معدنی را بر عهده داشته و تسلط خوبی بر صنعت و بازار فولاد دارد، امید می‌رود چالش‌های این بخش به‌زودی برطرف شوند.

صمت

The post فولاد در بورس : استقبال سرد نوردکاران از اسلب appeared first on آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد.

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت‌سر گذاشت. به‌گزارش سایت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، با گذشت سومین هفته پیاپی از عرضه اسلب در بورس کالا، همچنان تقاضا برای خرید این محصول فولادی محدود است. اسلب پس از حدود دو سال به بورس کالا بازگشته، اما به‌نظر می‌رسد هنوز سازکار معامله
The post فولاد در بورس : استقبال سرد نوردکاران از اسلب appeared first on آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد.

جست و جو در آرتان استیل