پرش به محتوا

جلوگیری از خام‌ فروشی با توسعه طرح های معدنی

براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، شماری از طرح های معدنی در استان‌های مختلف در سال ۹۸ اجرا شده که با راه‌اندازی آنها، ضمن جلوگیری از خام‌فروشی، ارزش افزوده بیشتری نیز عاید کشور می‌شود

توسعه معادن و صنایع معدنی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت برای جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر به‌شمار می‌رود که با اجرای آن، استان‌های مختلف از جمله مناطق کم‌برخوردار در مسیر توسعه گام برمی‌دارند.

به‌منظور توسعه معادن و صنایع معدنی و توسعه صادرات مواد معدنی فرآوری شده از کشور، توسعه معدن و صنایع معدنی در استان‌های مستعد کشور در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتی استان‌ها قرار گرفته است. در این راستا، سازمان برنامه و بودجه با انتشار گزارش خلاصه اهم عملکرد دولت یازدهم و دوره ۳ سال دولت دوازدهم در بخش معدن و صنایع معدنی موضوع توسعه معادن و جلوگیری از خام‌فروشی را یادآور شده و سیاست توسعه معادن در ۶ استان در سال گذشته را خاطرنشان ساخته است.

 

*** طرح های معدنی

براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، شماری از طرح های معدنی در استان‌های مختلف در سال ۹۸ اجرا شده که با راه‌اندازی آنها، ضمن جلوگیری از خام‌فروشی، ارزش افزوده بیشتری نیز عاید کشور می‌شود. از جمله این طرح‌ها می‌توان به طرح‌های توسعه و فرآوری معادن مس و سرب و روی در استان سمنان اشاره کرد که در این راستا، معدن مس و سرب طرود واقع در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شاهرود افتتاح شده است. تولیدات معدنی طرود شاهرود برای فرآوری محصولات فلزی مس و سرب به غرب استان سمنان ارسال می‌شود و به‌گفته کارشناسان این خط معدنی در طرود شاهرود خاک‌های کم‌عیار یک درصدی مس را استخراج و فرآوری می‌کند.

تبدیل سالانه هزار و ۴۰۰ تن مس به کنسانتره ۴۰ درصد از دیگر اقدام‌های این خط معدنی است. معدن مس طرود در ۲ بخش استخراج و فرآوری دارای ۶۰ کارگر و متخصص بومی است. قرار است خطوط بیشتری برای کنسانتره مس در معدن طرود ایجاد شود. شرق استان سمنان منابع فراوانی از معادن فلزی دارد و طرود نیز مشمول این امر است. گفتنی است طرود در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شاهرود واقع شده و یکی از ذخایر غنی مس در سطح کشور است. جلوگیری از خام‌فروشی و استفاده از خاک کم‌عیار در مسیر افزایش ارزش افزوده محصولات معدنی، هدف اصلی افتتاح معدن طرود و همچنین واحد فرآوری مس در ایوانکی است. پتاس دیگر ظرفیت عظیم منطقه طرود شاهرود به‌عنوان دروازه ورود به دشت کویر محسوب می‌شود.

 

*** توسعه فرآوری مواد معدنی

توسعه فرآوری طلا، سولفات سدیم و سرب و روی و تولید کنسانتره سنگ آهن در استان خراسان جنوبی از جمله طرح های توسعه معدنی است. خراسان جنوبی با داشتن ۵۸۹ معدن آلبوم متنوعی از معادن استان دارد. اکنون ۲ واحد فرآوری طلا، ۳ واحد منیزیت، ۳ واحد صنایع فولادی و ۴ واحد در حوزه زغال در این استان مورد توجه قرار گرفته است. همچنین در زمینه فرآوری‌ مواد معدنی و طرح‌های توسعه لاستیک ۳ طرح توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و طرح‌هایی توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ه) در دست اجراست که نوید می‌دهد شرایط خوبی در این استان فراهم شود. آمارها نشان می‌دهد در سال‌های اخیر اقدام‌های لازم در صنایع معدنی این استان انجام شده است؛ از جمله اینکه ظرفیت ذخایر معدنی از ۱۱ به ۱۷ میلیون تن افزایش یافته است.

 

*** احداث کارخانه دانه‌بندی و باریت

از دیگر طرح‌ها می‌توان به احداث کارخانه دانه‌بندی و میکرونیزه باریت در استان خراسان شمالی اشاره کرد. سالانه به‌طور میانگین ۶ هزار تن سنگ باریت از ۸ معدن فعال در بخش مرزی جرگلان در شهرستان راز و جرگلان این استان استخراج می‌شود. ظرفیت اسمی استخراج باریت از معادن این منطقه ۸ هزار تن در سال اعلام شده و استخراج در این منطقه باتوجه به ظرفیت مشخص شده و پروانه بهره‌برداری معادن صورت می‌گیرد. گفتنی است راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد.

 

*** احداث کارخانه تولید کنسانتره

احداث کارخانه تولید کنسانتره از معادن سنگ‌آهن استان هرمزگان، یکی از مهم‌ترین الزام‌های تحقق اهداف در صنعت فولاد و تامین سنگ‌آهن مورد نیاز است. سال گذشته بزرگ‌ترین معدن سنگ‌آهن هرمزگان با نام سنگ‌آهن رضوان در ۷۰ کیلومتری شمال بندرعباس به بهره‌برداری رسید. براساس عملیات پی‌جویی، میزان ذخیره معدن سنگ‌آهن رضوان از ۲.۵ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن افزایش پیدا کرده و موجب شده این معدن به‌عنوان بزرگ‌ترین معدن سنگ‌آهن در استان هرمزگان شناخته شود. از دیگر اقدام‌های مهم برای توسعه صنعت فولاد کشور، آغاز عملیات بزرگ‌ترین کارخانه کنسانتره سنگ‌آهن هماتیتی کشور در هرمزگان در تابستان سال گذشته بود.

بهره‌برداری از این کارخانه دغدغه فعالان این حوزه برای تامین مواد اولیه را تا حدودی برطرف کرده است. فرآوری و تولید یک میلیون تن کنسانتره آهن با عیار ۶۲ و ۶۵ درصد، تامین خوراک کارخانه‌های گندله‌سازی مادکوش هرمزگان و تولید محصولات صادرات‌محور از شاخص‌های مهم کارخانه کنسانتره سنگ آهن هماتیتی معدن رضوان است. کارخانه تولید کنسانتره سنگ‌آهن هماتیتی شرکت پدیده کاوش ایرانیان رضوان بندرعباس دارای ظرفیت ورودی ۲ میلیون تن سنگ‌آهن خام و خروجی محصول یک میلیون تن با عیار آهن ۶۲ و ۶۵ درصد است. بهره‌برداری کامل از این کارخانه زمینه اشتغال مستقیم ۴۳۰ نفر را فراهم می‌کند. دوره احداث کارخانه کنسانتره سنگ‌آهن هماتیتی به همراه باطله‌برداری و آماده‌سازی معدن سنگ ‌آهن رضوان ۱۸ ماه طول می‌کشد.

 

*** فرآوری مس و تولید منیزیت

فرآوری مس و تولید منیزیت کلسینه و توسعه معادن استان سیستان و بلوچستان از طرح های توسعه معدنی در جنوب شرق کشور به‌شمار می‌رود. کارخانه فرآوری مس با ظرفیت اسمی و تولید هزار تن پودر مس و ۷۰۰ تن کاتد مس در ناحیه صنعتی نصرت‌آباد زاهدان در حال فعالیت است. انتظار می‌رود پس از اخذ تسهیلات تا زمستان امسال کارخانه لیچینگ مس در این منطقه به بهره‌برداری برسد. همچنین بهره‌برداری از دومین واحد دانه‌بندی و پرعیارسازی منیزیت نوک‌آباد نصرت‌آباد پیش‌بینی شده است. واحد دانه‌بندی و پرعیارسازی منیزیت نوک‌آباد نصرت‌آباد با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصدی به‌زودی افتتاح می‌شود. سهامدار و سرمایه‌گذار واحد دانه‌بندی و پرعیارسازی منیزیت نوک‌آباد نصرت‌آباد، شرکت سهامی خاص تهیه و تولید مواد نسوز کشور است که اکنون خطوط تولید این واحد دانه‌بندی و پرعیارسازی به‌طور کامل به بهره‌برداری رسیده و فعال است.

 

*** افزایش تولید کربنات سدیم

در سال ۱۳۹۸ پروژه تولید کربنات سدیم با ظرفیت یک میلیون تن به‌عنوان یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در استان فارس فعال شد. اکنون با بهره‌برداری از این طرح معدنی ایران در جمع ۵ تولیدکننده کربنات سدیم در جهان قرار گرفته است. تا سال‌های اخیر صنایع شیمیایی تولید چسب، جوش شیرین، مواد شوینده و بهداشتی و صنایع شیشه و سرامیک کشور نیاز خود را با قیمت‌های بالا از خارج تامین می‌کردند. اکنون باتوجه به در دسترس و ارزان بودن مواد اولیه این صنعت (سنگ آهک و سنگ نمک) که در معادن استان فارس به میزان زیادی یافت می‌شود، این صنعت با ارزش افزوده بالا و اشتغالزا در کشور مطرح شده است. گفتنی است ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز این صنعت نیز داخلی‌سازی شده است. همچنین تولید کربنات کلسیم از معادن آهک و نمک استان بوشهر در قالب یک پروژه اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۹ در جریان است.

 

صمت

The post جلوگیری از خام‌ فروشی با توسعه طرح های معدنی appeared first on آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد.

براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، شماری از طرح های معدنی در استان‌های مختلف در سال ۹۸ اجرا شده که با راه‌اندازی آنها، ضمن جلوگیری از خام‌فروشی، ارزش افزوده بیشتری نیز عاید کشور می‌شود توسعه معادن و صنایع معدنی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت برای جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر به‌شمار می‌رود که با
The post جلوگیری از خام‌ فروشی با توسعه طرح های معدنی appeared first on آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد.

جست و جو در آرتان استیل